ERP چیـست؟

ایجاد تحولات جدید و جدی در سازمان متناسب با نیاز های کسب و کارها مستلزم گسترش بسترهای مبتنی بر فناوری اطلاعات می باشد.

ERP بعنوان یکی از بهترین دست آوردهای در حوزه فن آوری می تواند به تصمیم گیری مدیریت در تمام زمینه ها کمک نماید.

ERP مخفف کلمه Enterprise resourse planning  می باشد یعنی برنامه ریزی منابع سازمانی

یک سیستم ERP همه بخش های سازمان را با یکدیگر پیوند می دهد و از ماژولهای مختلف و بهم پیوسته تشکیل شده است

که استفاده از سیستم ERP می تواند تمامی فرآیند های سازمانی را بصورت مکانیزه پیاده سازی نماید و موجب حذف رویه های دستی و اضافی و همچنین کاهش هزینه های اضافی گردد .

برنامه ریزی منابع سازمانی از 3 واژه تشکیل شده است.

  1. سازمان: یک سازمان بسیار گسترده دارای فرآیندهای پیچیده
  2. نگاه به آینده در یک دید بلند مدت به جای نگاه کردن به وضعیت جاری
  3. برنامه ریز : نگاه به آینده در یک دید بلند مدت به جای نگاه کردن به وضعیت جاری

سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی را می توان بعنوان نرم افزاری یکپارچه در نظر گرفت که شامل ماژولهای مختلفی از قبیل ,برنامه ریزی تولید, فروش , بازاریابی , توزیع و پخش، سفارش گیری، حسابداری، مدیریت منابع انسانی، مدیریت پروژه، انبار و تولید، تعمیر و نگهداری حمل ونقل، خدمات مشتریان، گزارش ساز و… می باشد.

ایجاد جریان روان اطلاعات در سازمان و هماهنگی و فرآیند گرا بودن از مهم ترین ویژگیهای پیاده سازی ERP می باشد.

BONYAN ERP

یک سیستم فرآیند محور است که شامل بسته ها و ماژول های مختلفی می باشد که به صورت همزمان دارای قابلیت اجرا در بستر Web و Windows و Android را دارا می باشد. در این سیستم سعی شده است که فرآیندهای حوزه مالی و در زیر سیستم های مختلف به گونه ای طراحی گردد که متناسب با نیاز هر سازمان پیاده سازی گردد.

در راهکار Bonyan ERP سعی شده است که با تکیه بر مفاهیم شی گرا و سرویس گرا تمامی وظایف سازمان یکپارچه گردد و سعی شده است با یک رویکرد ایرانی و متناسب با کسب و کارهای ایرانی نیازسنجی و مرتفع گردد.

مزیت استفاده از راهکارهای Bonyan ERP به صورت همزمان در بسترهای مختلف این است که اکثر شرکت های تولید کننده نرم افزار بدلیل عدم وجود یک نگاه جامع در زمان طراحی سیستم ها به نسل های مختلف نرم افزاری روی می آورند و به همین دلیل تنها می توانند برروی یک بستر به عنوان مثال web یا windows محصول خود را ارائه نمایند.

امروز شاهد پیاده سازی نسل های جدید و جمع شدن راهکارهای قدیمی تر بسیاری از شرکت های بزرگ نرم افزاری ایرانی به دلیل همین رویکرد هستیم.

اما در طراحی Bonyan ERP به دلیل وجود رویکرد درست و مبتنی بر رویکرد علمی این مشکل برطرف گردیده و شرکت ها و سازمان ها می توانند از راهکارهای تلفیقی مبتنی بر پلتفرم استفاده نمایند.

مزیت استفاده از این روش این است که در مواقعی که سازمان ها نیاز به استفاده از سیستم ها با سایر interface ها را دارند می توانند در محیط تبلت یا دسکتاپ خود نیز از محصولات نرم افزاری استفاده نمایند.

همچنین استفاده از راهکارهای آفلاین در کنار محصولات تحت وب نیز جزء نیازهای بسیار ضروری سازمان ها بوده و در بسیاری از مواقع به دلیل موانع موجود در اتصالات اینترنتی، سازمان ها را دچار تحمل هزینه های زیاد و خساراتی نموده است.